top of page

Zabytki w okolicach Pogorzelicy


Źródło: www.niechorze.pl

Pogorzelica i jej nadmorskie okolice to obszar obfitujący nie tylko w wyjątkowe warunki przyrodnicze i piękne, naturalne krajobrazy, ale także w interesujące miejsca dla zwiedzających. Poza cieszeniem się plażowym wypoczynkiem, urokliwymi spacerami i sportowymi atrakcjami, czeka nas więc także podziwianie zabytkowych obiektów, z którymi wiążą się ciekawe historie i niezapomniane widoki.


Jednym z obowiązkowych punktów na trasie każdego zwiedzającego jest niewielka miejscowość Lędzin, znajdująca się w odległości około dwóch kilometrów od Niechorza. Malowniczej, nadmorskiej wsi od lat uroku dodaje odrestaurowany, holenderski wiatrak pochodzący z XVIII wieku. Zabytkowa budowla jeszcze do niedawna nie przypominała swojej wcześniejszej świetności, a cały obiekt najczęściej określany był jako ruina. Nowe życie wiatrak zyskał dopiero za sprawą rodziny Jaszczerskich, która odkupiła zabytek i pod bacznym okiem konserwatora odnowiła budowlę. Prace budowlane przyczyniły się do przywrócenia w jak największym stopniu pierwotnego wyglądu obiektu, a sam wiatrak do dziś zachwyca odwiedzających. Z powodzeniem można udać się na spacer wokół zabytku i zrobić kilka pamiątkowych zdjęć, które będą piękną ozdobą wakacyjnego albumu. Do Lędzina możemy wybrać się rowerem – bowiem trasa z POLLI Apartamentów to ok. 6,5 km.

Wycieczki rowerowe Pogorzelica

Turystyczną trasę po zabytkowych miejscach polskiego wybrzeża warto kontynuować w Niechorzu, który może poszczycić się wspaniałą latarnią morską, do dziś pełniącą swoją funkcję nawigacyjną. Imponująca budowla jest położona na klifie, a jej powstanie datuje się na 1866 rok. Obiekt ma ciekawą historię. W roku 1945 roku doszło do uszkodzenia latarni przez pocisk artyleryjski, a w samej budowli umieszczono osiem min, które szczęśliwie udało się rozbroić. Kilkadziesiąt lat później latarnia przeszła generalny remont i dziś zachwyca swoim wyglądem turystów. Na wysokości 37 metrów znajduje się taras z punktem widokowym, z którego rozpościera się spektakularny widok na okolicę. Aby dostać się na teren latarni, należy zakupić odpowiedni bilet wstępu, a dotarcie na jej szczyt to wyzwanie w postaci pokonania 200 schodów, jednak czekające na nas wewnątrz atrakcje powinny zrekompensować każdy wysiłek. Z POLLI Apartamentów do latarni morskiej jest ok. 3 km, które możemy w całości pokonać spacerem przez plażę lub wytyczoną trasę przez Niechorze.

Latarnia morska w Niechorzu

Jeżeli interesują nas zabytki, które oprócz ciekawej historii są owiane licznymi legendami i podaniami, kolejnym punktem turystycznej wyprawy powinny być ruiny gotyckiego kościoła w Trzęsaczu. Dawny obiekt sakralny pochodzi z XIII wieku i jest położony na samej skarpie przybrzeżnego klifu chociaż, co ciekawe, w momencie powstania był ulokowany na środku wsi. Początkowo był chlubą mieszkańców, a na jego budowę i utrzymanie przeznaczano duże sumy pieniędzy. Z czasem okazało się, że jego umiejscowienie jest na tyle niefortunne, że pozostaje pod silnym wpływem wiatrów morskich, które skutecznie doprowadzały do erozji i niszczenia kościoła. Na tym nie kończyły się nieszczęścia, na które złożyły się dodatkowo pioruny, które zburzyły drewnianą wieżę z XVII wieku oraz napad Rosjan w czasie wojny siedmioletniej. Gdy urwisko dzielił od świątyni zaledwie jeden metr, zdecydowano o przeniesieniu kościelnego dobytku do katedry w Kamieniu Pomorskim oraz do berlińskiego muzeum. XX wiek przyniósł niemal doszczętne straty, po których ostały się jedynie fragmenty ścian i prezbiterium. 2001 rok przyniósł zdecydowane działania władz, które spowodowały zabezpieczenie ruin przed dalszym, niszczycielskim działaniem morza. Dziś można usłyszeć jedną z miejscowych legend, według której w kościele została uwięziona bogini morza – Zielenica. Po jej śmierci, ojciec bogini – Bałtyk, postanowił odzyskać ciało córki i stopniowo podmywał falami brzeg, aby zabrać zwłoki ukochanego dziecka.


Zwieńczeniem długiej, tragicznej historii starej świątyni jest nowopowstała budowla w Trzęsaczu, czyli kościół neogotycki. Obiekt został wykończony i poświęcony pod koniec XIX wieku. Dziś w jego wnętrzu znajduje się znaczna część wyposażenia zniszczonej przez morze, średniowiecznej budowli, czyli XVII-wieczna kazalnica, dwa dzwony, obraz Charlesa Pattisona oraz barokowy ołtarz Joachima Sellina. Nowy kościół także nie uniknął zniszczeń podczas wojny, został jednak poddany skutecznej renowacji. Do Trzęsacza można wybrać się rowerem lub nadmorską kolejką wąskotorową z Dworca w Pogorzelicy, położonego przy ul. Leśnej 5. Działanie kolejki wąskotorowej zintegrowane jest z siecią wypożyczalni rowerów - Rewal Bike System. Istnieje możliwość wypożyczenia roweru w jednej z trzech miejscowości Gminy Rewal: Niechorzu, Pobierowie lub Rewalu, przejechanie zaplanowanej trasy na dwóch kółkach i powrót kolejką.

Kolejnym, wartym uwagi miejscem w Pogorzelicy jest właśnie zabytkowy Dworzec. Dworzec kolejowy, położony w starszej części Pogorzelicy, składał się z dwóch budynków, starszy z nich ulokowany po wschodniej stronie wybudowany został w latach 1912-1913 i działała w nim restauracja „Bahnwirtschaft”. Drugi budynek postawiono w latach 20, kiedy to wskutek rozwoju miejscowości i zwiększającej się liczby turystów zaszła konieczność powiększenia infrastruktury dworcowej. Obecnie Dworzec został w całości odnowiony i przyciąga liczne grono turystów, spragnionych zapoznania się z nadmorską okolicą na trasie Pogorzelica – Trzęsacz.


Wybrzeże w okolicach Pogorzelicy może stać się miejscem fascynującej wyprawy po pięknych zabytkach. Każdy z tych obiektów niesie za sobą nową, niespotykaną historię oraz dostarcza swoim zwiedzającym różnych wrażeń, które doskonale urozmaicą wakacyjny pobyt nad polskim morzem.


Serdecznie zapraszamy!


Źródło zdjęć: www.niechorze.pl

Comentarios


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page