top of page

XVII Święto Śledzia Bałtyckiego w Niechorzu


Polskie wybrzeże nad Bałtykiem ma długą, fascynującą historię i tradycję. Nadmorska codzienność była kolorowa, pełna przygód, oryginalnej kuchni i wspaniałej muzyki. Wybrzeże tętniło życiem i było miejscem narodzin wyjątkowej kultury, która przetrwała do dziś, a jej wyrazem jest m.in. odbywające się corocznie w Niechorzu Święto Śledzia.


W 2018 roku w dniach 7-8 lipca Niechorze po raz kolejny przyciągnie do siebie turystów. Na nowo odżyją wspomnienia bujnego, nadmorskiego życia polskich rybaków. Będzie to także czas krzewienia nadmorskiej kultury i tradycji. Organizatorzy całego wydarzenia zapewnią mnóstwo doskonałych atrakcji. Te wyjątkowe dni wypełnione będą muzyką, śpiewem, wybornym jedzeniem i wspaniałą zabawą.


Wciąż jeszcze żyje w nas tradycja morskiego rybołówstwa i chociaż zawód łodziowego rybaka nie jest już tak popularny w Niechorzu wciąż kultywuje się tradycję. Dlatego na imprezie pojawi się scena, na której wystąpią lokalne zespoły i zabrzmi regionalna muzyka. Usłyszymy więc szanty i rybackie przyśpiewki oraz ludowe pieśni.

Na festynie świetnie poczują się smakosze i amatorzy nadmorskiej kuchni. Jak co roku, pojawią się dania rybne na czele ze śledziami w różnych kombinacjach, smażonymi flądrami i dorszami oraz zupą rybną. Stałą częścią wydarzenia są także liczne konkursy i zabawy kierowane do najmłodszych.


Poza samym świętem odbywać się też będą wydarzenia towarzyszące. Jeden z organizatorów festynu, czyli Muzeum Rybołówstwa Bałtyckiego zaprasza na spacer z przewodnikiem po wystawach oraz interaktywne warsztaty muzealne. W tym roku wyjątkową atrakcją będzie także otwarcie wystawy czasowej pt. „Dom Rybaka” w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Będzie to rekonstrukcja z przełomu lat 20. i 30. XX wieku.


Podczas święta skosztujemy nie tylko specjałów kuchni nadmorskiej. Będziemy mieć też okazję podziwiać prezentację ekologicznych upraw i produktów. Podczas wydarzenia swoje wystawy zaprezentują liczne manufaktury i twórcy rękodzieła. Warto także skorzystać z dodatkowych atrakcji w postaci możliwości zrobienia pamiątkowego zdjęcia.

Jedną z idei Święta Śledzia Bałtyckiego jest przybliżenie dawnych zwyczajów i receptur. Dlatego można podziwiać wystawy rekonstrukcyjne oraz zwiedzić miejscową latarnię morską w cenie biletu ulgowego. Rok temu uczestnicy wydarzenia mogli przystąpić do degustacji zupy rybnej wykonanej przy użyciu oryginalnego, średniowiecznego przepisu. Danie zostało przygotowane w glinianym naczyniu na ognisku.


Doskonałym pomysłem będzie przybycie na festyn z dziećmi, dla których odbędą się liczne animacje i konkursy z nagrodami. W tych dniach, w Niechorzu świetnie poczują się osoby w każdym wieku, dla których przygotowano specjalne atrakcje. Z pewnością ten czas będzie wyjątkowy dla wszystkich pasjonatów rybołówstwa i żeglarstwa oraz nadmorskiej kultury i wypoczynku.


XVII Święto Śledzia Bałtyckiego w Niechorzu, jak co roku, rozpocznie się wystrzałem z armaty, który będzie inauguracją niezapomnianej zabawy i wspaniałej, nadmorskiej uczty. Z pewnością będzie smacznie, wesoło i muzycznie. To wyjątkowe wydarzenie przypomni nam także o historii naszego wybrzeża i jego oryginalnej kulturze. Przybycie w tym czasie do Apartamentów Polli w Pogorzelicy i pojawienie się na tym tradycyjnym festynie to doskonały sposób na udany wypoczynek i urozmaicenie swoich wakacji.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page