top of page

Nadmorska Kolej Wąskotorowa - Wąskotorówka


Wybierając nadmorski wypoczynek w Apartamentach POLLI warto pomyśleć o urozmaiceniu swojego wakacyjnego urlopu. Turyści najczęściej poza plażowym relaksem w jednym miejscu i zwiedzaniem wybranej przez siebie miejscowości, decydują się na wyprawę po najciekawszych rejonach polskiego wybrzeża. Gmina Rewal oferuje niezapomnianą wycieczkę Nadmorską Koleją Wąskotorową.


Historia kolejki jest długa i miejscami dramatyczna, co zaowocowało nadaniem jej statusu zabytku. Powstała jeszcze w 1896 roku, stanowiła istotny punkt na mapie nadmorskich rejonów Polski. W czasach swojej dawnej świetności była podstawowym środkiem komunikacji międzymiastowej turystów i mieszkańców wybrzeża. Wzrost popularności samochodowego transportu skutecznie jednak zmniejszył opłacalność działania kolei, co poskutkowało stopniowym upadkiem dworców oraz całej kolejowej infrastruktury.

Pomysły odnowienia obiektów i torowiska były trudne w realizacji ze względu na duże koszty ich renowacji. Nowe życie Wąskotorówka zyskała za sprawą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i uzyskanych dotacji. Dzięki temu odnowiono kluczowy odcinek na trasie Trzęsacz-Pogorzelica, a także tabor kolejowy.


Jednym z najważniejszych momentów w historii odrestaurowanej kolei była wizyta ówczesnego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w 2009 roku, który odbył krótką wyprawę nową koleją. Powstały również trzy nowe dworce w Trzęsaczu, Śliwinie i przy latarni morskiej w Niechorzu.


Dziś Nadmorska Kolej Wąskotorowa to prawdziwa wizytówka gminy Rewal. Jej zróżnicowana i szeroka oferta przyciąga mnóstwo turystów. Na pasjonującą, kolejową wyprawę po polskim wybrzeżu mogą się wybrać zarówno zorganizowane grupy, jak i indywidualni klienci. Szczególnie polecamy tego rodzaju wycieczkę rodzinom z dziećmi, dla których zostało przygotowane mnóstwo interesujących atrakcji.

Przejażdżka pociągiem będzie doskonałą okazją do wypoczynku, podziwiania malowniczych, nadmorskich widoków oraz odwiedzania i oglądania zabytków, czy miejscowych atrakcji, na które natkniemy się po drodze wielokrotnie. Zobaczymy m.in. na ruiny kościoła na klifie, latarnię morską, kościół neogotycki w Trzęsaczu, Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu, czy obowiązkową wystawę Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej w Gryficach.


Szeroka oferta biletowa pozwala na dopasowanie całej wycieczki i jej ceny do własnych potrzeb. Możemy zdecydować się na podróż w dwie lub jedną stronę, rozpocząć swoją kolejową przygodę na różnych przystankach, czy zakupić bilet rodzinny. Istotną informacją jest możliwość przewozu zwierząt na uwięzi i w kagańcu lub za dodatkową opłatą zabrać ze sobą rower. Zakupu biletów możemy dokonać w biletomatach, które przyjmują płatność tylko kartą lub u konduktora pociągu gotówką.


Nadmorska Kolej Wąskotorowa funkcjonuje na długiej trasie Gryfice-Pogorzelica, która obejmuje 15 stacji oraz na krótkiej, w której skład wchodzi 7 stacji gminy Rewal. Drugi z wymienionych odcinków zapewni typowo nadmorską wyprawę po polskim wybrzeżu.


Umiejscowienie aż dwóch przystanków kolei w Pogorzelicy sprawia, że pociągowa wyprawa bezpośrednio z POLLI będzie dziecinnie łatwa. Okazja do podziwiania pięknego, polskiego wybrzeża, nietuzinkowej wyprawy i podróży zabytkowym wagonem jest nie do przecenienia, dlatego tym bardziej zachęcamy naszych turystów do skorzystania z tej wspaniałej okazji.


Kommentare


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page